۸ آیین معنوی به ثبت ملی رسید

جوان ایرانی - در اولین جلسه «کمیته ثبت میر‌ا‌ث فرهنگی ناملموس» با حضور محمدحسن طالبیان، رئیس جلسه و فرهاد نظری، دبیر جلسه و اعضای کمیته برگزار شد. در این جلسه که محمد میرشکرایی، علی‌رضا حسن­زاده، سیداحمد محیط طباطبایی، مرتضی رضوان‌فر، محمد مکاری، شروین گودرزی، علی طبرسا و مریم نعمت طاووسی، مینا عمیدزاده برخی از میراث معنوی ایران مورد تأیید و تصویب قرار گرفت و در فهرست آثار ناملموس ملّی ثبت شد.

به گزارش CHN، در اولین جلسه کمیته ثبت میراث فرهنگی ناملموس 8 آیین از شهرهای مختلف ایران به ثبت رسید.

استان کهکیلویه و بویر­احمد:

فن و تکنیک باروت­سازی سنتی به عنوان میراث در خطر به ثبت رسید. ویژگی منحصر به فرد آن تهیه باروت به شیوۀ سنتی می­باشد و فقط مورد استفاده خود عشایر منطقه است.

۸ آیین معنوی به ثبت ملی رسید - تصویر 1

بازی محلی تی‌تی: به دلیل خاص بودن بازی که مختص منطقۀ بهمئی است و این که عنوان آن اسم پرنده‌ای خاص در آن استان است.

۸ آیین معنوی به ثبت ملی رسید - تصویر 2

استان چهار محال بختیاری:

مهارت بافت چوقا: چوقا دست بافته­ای است که نزد عشایر از اهمیت بالایی برخوردار است و به عنوان یک عبای دهقانی استفاده می­شود.

۸ آیین معنوی به ثبت ملی رسید - تصویر 3

ترانه­های گُلِی‌گُلِی در فرهنگ بختیاری: به عنوان یکی از رایج­ترین گونه­های ادبیات عامیانه جایگاه خاصی در فرهنگ بختیاری دارد.

۸ آیین معنوی به ثبت ملی رسید - تصویر 4

روش درمانی بیماری شاربونی دام: به دلیل استفاده از روش سنتی در درمان بیماری دام و دوری از روشهای مدرن دامپزشکی.

استان یزد:

رشتۀ موتابی بفروئیه: عمل ریسیدن موی بز جهت بافت چادرهای عشایر و طناب به کار می­رود که به وسیلۀ دست و چرخ دستی انجام می­شود.

۸ آیین معنوی به ثبت ملی رسید - تصویر 5

آیین و مراسم نری‌گدار در گله داری ندوشن: از مشاغل خاص منطقۀ ندوشن است و آئین مراسم خاصی در این حوزه انجام می­شود و از روشهای مدرن دامپروری دور است.

استان همدان :

فال سوزن در شب یلدا: به عنوان میراث در خطر ثبت شد. فال سوزن یکی از آداب خاص استان همدان است که در مناطق روستایی در حال انجام است و تمام افراد خانواده به دور هم در خانۀ بزرگ فامیل جمع می­شوند و به گفتن قصه و افسانه­های قدیمی می­پردازند و در پایان فال سوزن می­گیرند.

۸ آیین معنوی به ثبت ملی رسید - تصویر 6
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه