- ارکستر فیلارمونیک شهرداری - روشن؛ - ارکستر سمفونیک تهران - خاموش!

- گروه فرهنگ و هنر- ارکستر فیلارمونیک شهرداری تشکیل شده و گفته می‌شود بخش عمده ای از نوازندگان این ارکستر، نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران هستند. به نظر می رسد خانه هنرمندان زیرمجموعه ای از سازمان شهرداری، نقش عمده ای در این تشکیل داشته و به گفته مدیرعامل خانه موسیقی؛ شهرداری گام های خوبی برداشته است!

به گزارش CHN، ارکستر فرهنگی شهر تهران (ارکستر فیلارمونیک شهرداری) به رهبری نادر مشایخی و با حضور برخی از اعضای ارکستر سمفونیک تهران در حالی تشکیل شد که گفته می‌شود ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی همچنان خاموش‌اند. خاموشی مهمترین ارکسترهای پایتخت و حضور برخی از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران در ارکستر فرهنگی شهر تهران (ارکستر فیلارمونیک شهرداری) این شائبه را به وجود آورده است که شاید دیگر ارکستری به نام ارکستر سمفونیک تهران به معنای واقعی کلمه وجود نداشته باشد.

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه‌موسیقی در مورد تشکیل ارکستر فرهنگی شهر تهران (ارکستر فیلارمونیک شهری) به CHN می‌گوید: «تشکیل این ارکستر قدم خوبی از سوی شهرداری است که با همت خانه هنرمندان رنگ واقعیت به خود گرفته‌؛ قرار است شهرداری حمایت کمک کند.»

وی می‌افزاید: «در ادامه، این ارکستر حتما پیشرفت می‌کند و به سطح خوبی از نظر اجرا می‌رسد. همانطور که در همه شهرهای مهم دنیا، شهرداری ها از چنین ارکسترهایی حمایت می‌کنند جای چنین ارکستری در تهران خالی بود و این اتفاق باید می‌افتاد که خوشبختانه افتاد.»

مدیرعامل خانه موسیقی تاکید می‌کند: «ارکستر سمفونیک تهران نیاز موسیقی ارکسترال ماست و تشکیل ارکستر فیلارمونیک تهران (ارکستری که در شهرداری راه‌اندازی شده است) هیچگونه منافاتی با ارکسترهای دیگر ندارد و به نوعی موازی‌کاری به حساب نمی‌آید.»

این مدیر صنفی اهالی موسیقی در پاسخ به این سوال که مشترک بودن نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر فیلارمونیک شهرداری در صورت تشکیل ارکستر سمفونیک تهران و تمرینات مستمری که مسوولان از آن سخن گفته‌اند، عملی است یا خیر؟ می‌گوید: «مسلما اشکالاتی ایجاد می‌شود. اما با توجه به اینکه ما تعداد زیادی نوازنده و فارغ‌التحصیل رشته موسیقی داریم فکر نمی‌کنم با کمبود نوازنده روبه‌رو شویم. »

به گفته نوربخش؛ در سطوح عالی و در برخی از سازها نوازندگان محدودند و این مساله در مورد آنها می‌تواند صادق باشد که می‌توان با برنامه‌ریزی این مشکل را حل کرد. وی ادامه می‌دهد: «در اصل شاکله ارکستر و بدنه ارکستر به گونه‌ای نیست که در آینده اینکار به ارکسترها صدمه بزند. در چند ساله اخیر ارکسترهایی همچون مهرنوازان، آکادمی و ... بودند که اتفاقا نوازندگان مشترکی هم نداشتند. »

وی تاکید می‌کند: «ما جوان هایی داریم که آنها توانایی اینکار را دارند و وقتی کار شروع بشود، سطح شان هم ارتقا پیدا می‌کند. معتقدم اگر ارکستر تشکیل و تمرینات آغاز شود و مهمتر از آن رهبری خوب هم انتخاب شود طبیعتا آنها هم پخته می‌شوند.»

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه