- ایران ایر - و - امریکن ایرلاین - بدترین‌های خطوط هوایی جهان شدند

طبق تحقیقات انجام شده از سوی AirlineRatings شرکت های هوایی که درفهرست بدترین‌ها ثبت شده‌اند شامل شرکت هوایی "پاکستان ایرلاینز"،" امریکن ایرلاینز"، "امریکن ایگل "و "ایران ایر" است.

این گزارش در عین حال تاکید کرده است که این ارزیابی شاید چندان هم عادلانه نباشد زیرا تعداد 320 هزار پرواز "کوبانا" با 20.2 میلیون پرواز که درشرکت هوایی "امریکن ایرلاینز" صورت گرفته قابل مقایسه نیست . اما درنظرگرفتن این فاکتور درفهرست بدترین‌ها برای تعیین میانگین تصادفات مرگبار خود نیازمند کار تحقیقاتی مجزایی است.

از دیگر سو نرخ تصادفات خطوط هوایی امریکن ایرویز 234 درصد بهتر از متوسط تصادفات جهانی است. درحالی که شرکت هوایی کانتاس که از مجموع 2630000 پرواز هیچ تصادفاتی نداشته تنها 82 درصد بهتر از میانگین جهانی است. درحالی که شرکت هوایی کوبانا که درکنار" امریکن ایرویز" جزو بدترین‌ها ثبت شده 513 درصد بدتر از میانگین جهانی و" ایران ایر" 312 درصد بدتراز میانگین و خطوط هوایی "پاکستان "373 درصد و خطو هوایی سابق هند 234 درصد بدتر ارزیابی شده‌اند.
درفهرست بهترین یا امن‌ترین شرکتها، شرکت "کانتاس" برترین خط هوایی جهان از نظرامنیت مسافر وپرواز شناخته شده است. این شرکت هیچگونه گزارش مرگباری در فعالیت پرواز جت‌های خود ثبت نکرده و رکورد چشمگیری در تامین امنیت و عملکرد کسب کرده است که آن را به عنوان برترین و مجرب‌ترین خطوط هوایی جهان معرفی می کند. پس از کانتاس ایرنیوزیلند و بریتیش ایرویز قرار دارند.


دو شرکت هوایی اماراتی یعنی شرکت" خطوط هوایی امارات" و"الاتحاد "نیز در ردیف پنجم و ششم این جدول قرار گرفته‌اند. درحالی که "لوفت هانزا" در ردیف نهم وشرکت هوایی سنگاپور در ردیف دهم از جدول برترین‌ها ثبت شده است.
این ارزیابی با احتساب حوادث مرگبار صورت گرفته و تعداد حوادث و تصادفات را درکنار تعداد مرگ و میر مسافران درنظر داشته است.


بدترین گزارش‌ها از این نظر برای خطوط هوایی کوبانا ثبت شده است که طی سال‌های 1985 و 2009 هشت تصادف مرگبار از مجموع 320 هزار پرواز این شرکت درمدت زمانی یاد شده داشته است. این تعداد تصادف از تعداد تصادفات در دیگر خطوط هوایی جهان بیشتر بوده درحالی که تعداد پروازهای صورت گرفته این شرکت نسبت به دیگر شرکت ها کمتر بوده است.

برخی خطوط هوایی نیز از مجموع هفت ستاره که دراین درجه بندی به نسبت میزان امنیت و سلامت دریافت می‌کنند، تنها یک ستاره دریافت کرده اند که به معنی آن است که این خطوط هوایی کاملا خطرناک و ناامن هستند. کام ایر افغانستان، نپال ایر، خطوط هوایی قزاقستان ، لیون ایراندونزی، دراین فهرست جای دارند.


شرکت خطوط هوایی "ایرآسیای مالزی"، شرکت خطوط هوایی اندونزی ،عراق، مالدیو، کنیا، کامرون، مالدیو، ویتنام و مولداوی و یک شرکت هوایی دردبی نیز ازجمله شرکت‌هایی هستند که تنها دو یا سه ستاره دریافت کرده‌اند.


هرمسافری درانتخاب خط هوایی خود برای سفر، میزان سلامت و امنیت آن دراولویت قرار می‌دهد. بنابراین تشخیص این که کدام خط هوایی امن و کدامیک ناامن است، دربازار صنایع هوایی اهمیت تعیین کننده‌ای دارد.
طبق همین گزارش این گونه اخبار برای هرشرکت هوایی بشدت شوک آور است و سبب می‌شود دریابند الویت دادن به مسائلی چون کاهش زمان سفر وکسب درآمد بیشتر، پیش از تامین سلامت و امنیت پرواز، آنان را درعرصه کسب و کار تضعیف می‌کند.

سال 2013 نیز در این رده‌بندی از 137 خط هوایی «بریتیش ایرویز»، «فلای بی»، «ویرجین آتلانتیک»، «لوفتانزا» و «آئرلینگوس» جزو امن‌ترین خطوط هوایی معرفی شده‌اند که به معنی آن است که بیشترین امتیاز را کسب کرده بودند یعنی هفت ستاره شدند.

40 خط هوایی نیز با دریافت سه ستاره و کمتر پایین‌ترین رتبه را در این فهرست کسب کرده بودند که از آن جمله می‌توان به «لیون ایر» در اندونزی، «تیی ایرلاینز» در نپال و خطوط هوایی جزیره سلیمان اشاره کرد. این خطوط هوایی سال گذشته نیز به عنوان ناامن‌ترین خطوط هوایی جهان شناخته شده بودند.
شرکت" کانتاس" که عنوان امن‌ترین شرکت هوایی جهان را از آن خود کرده، بزرگ‌ترین خطوط هواپیمایی استرالیا به حساب می‌آید این شرکت در سال 1920 تاسیس شد و عملیات رسمی خود را از ماه مارس 1921 آغاز کرد. هم‌اکنون پس از خطوط هواپیمایی کی‌ال‌ام و اویانکا، کانتاس سومین شرکت قدیمی و فعال هواپیمایی جهان به‌شمار می‌آید.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه