- راز ورود - رامشگری تازه - علی‌اکبر مرادی - در تالار وحدت

- گروه فرهنگ و هنر- «راز ورود» عنوان کنسرت تازه «علی اکبر مرادی» رامشگر و تنبورنواز منطقه کرمانشاه است که به همراه دف نوازی «حسین رضایی‌نیا» برای 5 خردادماه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

به گزارش CHN، «راز ورود» عنوان کنسرت «علی‌اکبر مرادی» و «حسین رضایی‌نیا» با ساز تنبور و دف، 5 خردادماه در تالار وحدت به اجرا درمی‌آید. اگرچه قطعات از پیش ساخته شده مرادی در این کنسرت اجرا می‌شود اما بخشی از قطعات نیز بر پایه بداهه‌نوازی است.

علی‌اکبر مرادی درباره اجرای 5 خردادماه خود در تالار وحدت می‌گوید:« این کنسرت از دوبخش تشکیل شده است. در بخش اول، قطعاتی بر اساس مقامات تنبور به اجرا در می آید. قطعات این بخش از میان آثاری انتخاب شده که سالیان قبل با استفاده از حال و هوای اشعار شاهنامه و بر پایه مقامات کهن تنبور ساخته و منتشر کرده‌ام.»

وی ادامه می‌دهد:« بخش دوم این کنسرت به اجرای موسیقی تلفیقی کردی اختصاص دارد؛ البته این نکته را باید اضافه کنم که ما خود را در فضایی خاص محدود نمی‌کنیم و در زمان‌های مختلفی از این کنسرت دست به بداهه‌نوازی خواهیم زد. برای مثال وقتی مقام سحری را اجرا می‌کنیم می‌توانیم به شوشتری و چهارگاه نیز ورود کنیم و قرار است این کنسرت با چنین حال و هوایی اجرا شود.»

مرادی که در این کنسرت با حسین رضایی نیا همکاری می کند درباره این همکاری می‌گوید: «با آقای حسین رضایی‌نیا جلسات تمرینات متعددی را برگزار کردیم تا اجرای ریتم‌های پیچیده 13 تایی و یا ریتم‌های لنگ هفت و پنج‌تایی که این نوع از موسیقی رایج است به خصوص در بخش‌هایی که به بداهه نوازی می‌رسد با هماهنگی بیشتری انجام شود.»

علی اکبر مرادی می‌دهد: «از جمله کارهایی که یک نوازنده موسیقی مقامی انجام می‌دهد خوانندگی است که کار او را بیشتر به سمت رامشگری می‌برد و من نیز از این قاعده مستثنی نیستم و در بخش‌هایی از این کنسرت به اجرای بخش‌های کلامی نیز خواهم پرداخت.»

این استاد تنبور‌نوازی می‌گوید: «طی سال‌های اخیر کمترین توجه به موسیقی مقامی صورت گرفته و بیشتر تمرکز دست‌اندرکاران بر روی موسیقی‌هایی بوده که ریشه در فرهنگ ایرانی ندارند. این مردم هستند که باید با ژرف‌نگری از این موسیقی حمایت کنند. »

کنسرت علی‌اکبر مرادی و حسین رضایی نیا به عنوان «راز رود» 5 خردادماه ساعت 22 توسط انجمن موسیقی ایران در تالار وحدت برگزار می‌شود.»

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه