- محمدرضا شجریان - همواره بر یک مدار ثابت حرکت کرد

- گروه فرهنگ و هنر- «آقای شجریان باید رفتارهای گذشته خود را جبران کند و به موسیقی ایرانی اسلامی برگردد.» اینها تازه ترین اظهارنظر حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در 9 دی ماه است. به گفته مدیرعامل خانه موسیقی؛ محمدرضا شجریان همواره بر یک مدار ثابت حرکت کرد.

به گزارش CHN، مساله سیاسی دیروز جامعه ایران که به قول مسوولان وقت به مساله‌ای اجتماعی تبدیل شده هنوز هم نقل قول برخی از محافل است. اکران نشدن فیلم خانه پدری، تاختن بر هنرمندانی همچون محمدرضا شجریان هنوز هم ادامه دارد. اگرچه رییس دولت یازدهم بطور مشخص نام محمدرضا شجریان را آورد و وعده داد که او به فعالیت و اجرای صحنه ای در کشور برمی گردد اما به نظر می رسد هنوز هم کدورت ها ادامه دارد.


حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحبت‌های تازه خود گفته است: «آقای شجریان باید رفتارهای گذشته خود را جبران کند و به موسیقی ایرانی اسلامی برگردد. اینها در حالی است که آثار منتشر شده و فعالیت‌های محمدرضا شجریان همگی در جهت تقویت موسیقی سنتی و آواز ایرانی بوده است.


حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در واکنش به صحبت‌های حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به CHN می گوید: «صبحت های آقای نوش آبادی را نشنیده ام. معتقدم استاد محمدرضا شجریان نماد تام و تمام آواز سنتی ایران، موسیقی اصیل و ملی ماست. وی چهره شاخص فرهنگی ایران است و در حدود 50 سال فعالیت و حضور در عرصه موسیقی و فرهنگ و هنر هیچگاه از مدار هنر خارج نشد.»


وی می‌افزاید: «آقای شجریان همواره به هنر و فرهنگ پای‌بند بود و در جهت تعالی آواز و موسیقی ایرانی تلاش کرد. عشق و ارادات مردم هم به او به همین خاطر است.»


مدیرعامل خانه موسیقی در تشریح صحبت‌های خود می‌گوید: «مردم همیشه نشان داده‌اند که به آقای محمدرضا شجریان علاقه خاصی دارند و آن هم به همین خاطر است که او همیشه بر یک مدار ثابت حرکت کرده است. حضور او در عرصه فرهنگ و هنر و موسیقی ایران مغتنم است.»


این مدیر بخش خصوصی می‌افزاید: «امیدوارم شاهد حضور دوباره اجراهای وی در کشور باشیم، همانگونه که پیش‌تر نیز این اجراها انجام می‌شد.»


با این حال به نظر می‌رسید با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید از هر فردی در موقعیتی که دارد پرسش شود و دسته بندی های فکری و عقیدتی هیچ انگاشته شوند. حالا و پس از نزدیک به 2 سال از روی کارآمدن آقای روحانی که خود در زمان انتخاب اش به آزادی همه هنرمندان برای فعالیت های هنری تاکید داشت و مشخصا نام محمد رضا شجریان را بر زبان آورد، انتظار می رفت که پای بندی زیرمجموعه های زیرنظر دولت به وعده های ریاست دولت یازدهم جنبه حقیقت به خود بگیرد اما سخنگوی وزارت ارشاد اظهارنظری عجیب را مطرح کرده و در بخشی هایی از صبحت های خود گفته است: «شجریان در دهه اول انقلاب حضور و برنامه های خوبی داشت. اما نوع رفتارهایش در دهه دوم انقلاب باعث شد کمی از مردم و نظام فاصله بگیرد و خودش مسوول این کار است. با این حال راه برای بازگشت او باز است به شرطی که به چارچوب های نظام متعهد باشد.»

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه