- گرمی - ، - هاروارد - و حاشیه های یک آهنگساز جوان!

- گروه فرهنگ و هنر- با اعلام خبر احتمال نامزد شدن «سمفونی رومی» از ساخته های «حافظ ناظری» برای دریافت جایزه گرمی و به دنبال آن اعلام جوایز نامزدها که در آنها نامی از حافظ نبود این هنرمند واکنش نشان داده و از سیاست زده گی در جایزه «گرمی» سخن گفت. اینها در حالی است که این جایزه به عنوان یک جایزه مردمی در سراسر دنیا شناخته می شود و حالا حافظ در صفحه شخصی خود از نشان لیاقت دانشگاه هاروارد نام می برد اما گفته می‌شود چیزی تحت عنوان نشان لیاقت هاروارد وجود ندارد.

به گزارش CHN، دریافت نشان های مختلف و این روزها تعداد زیاد شوالیه هایی که به هنرمندان ایرانی اهدا می شود این شایبه به وجود آمده که دلیل این همه اهمیت هنرمندان ایرانی در یک ساله اخیر برای جامعه جهانی چه می تواند باشد؟! با این حال واکنش ها نیز به دریافت نشان شوالیه متفاوت است.

با اعلام جوایز گرمی، مشخص شد که آلبوم بعد یازدهم یا همان سمفونی رومی در میان نامزدهای دریافت کننده این جایزه بین المللی نیست. حافظ ناظری که پیش تر در مورد آلبوم خود جوابیه تندی به نقدهای هوشنگ کامکار در مطبوعات منتشر کرده بود نسبت به این انتخاب که گفته می شود انتخابی مردمی است واکنش نشان داده و آن را سیاسی نامید. اینها در حالی است که این جایزه همواره به انتخاب مردمی شهرت داشته‌است. حافظ اما بار دیگر خبرساز شده و این بار جایزه دانشگاه هاروارد و اخباری ضد و نقیض در مورد این جایزه است که برخی رسانه‌ها به آن پرداخته‌اند.

 - گرمی - ، - هاروارد - و حاشیه های یک آهنگساز جوان! - تصویر 1
عکسی که توسط حافظ ناظری منتشر شده و به گفته خودش حکایت از کاندیدا شدن او در گرمی دارد

پیش تر، حافظ ناظری در مورد دریافت جایزه گرمی، در صفحه شخصی خود نوشت: «یک احساسی درونم مرد. تا آنجایی که به موسیقی و رای هنرمندان مربوط بود با افتخار و بالاترین تعداد در 7 شاخه یکه تاز بودیم و اما آنجایی که پای سیاست به میان آمد همه را به عنوان یک ایرانی باختیم. واقعا متاسف و شرمنده محبت و اعتقاد عزیزانم شدم.»

حالا اما جایزه دانشگاه هاروارد، دانشگاهی که حافظ در آن درس می خوانده مطرح شده و این مساله اما در شبکه های رسمی منشتر شد و مثل همیشه با جنجال همراه بود. حافظ ناظری باز هم در صفحه شخصی خود این خبر را به اطلاع عموم رساند. اما گفته می شود چنین نشانی به حافظ ناظری داده نشده‌است.

گفته ها حاکی است که عکس منتشر شده از سوی حافظ ناظری مربوط به 7 سال گذشته است و آن زمان اسمی از حافظ ناظری و آلبومش در میان نبود. حافظ اما در صفحه شخصی خود یادداشت گذاشت و نوشت: «دریافت نشان لیاقت از دانشگاه معتبر هاروراد به همراه پدر بزرگوارم که در این چند روز بسیار شرمنده ایشان هم شدم.»

 - گرمی - ، - هاروارد - و حاشیه های یک آهنگساز جوان! - تصویر 2
عکسی که توسط حافظ ناظری منتشر شد�� و به گفته خودش حکایت از دریافت نشان لیافت دانشگاه هاروارد دارد

عکسی که وی در صفحه خود نهاده است نیز نشانی از برنامه رسمی برای دریافت جایزه بین المللی هاروارد ندارد. حافظ ناظری پیش تر نیز در هنگام رونمایی از آلبوم خود تا نقدهایی که بر اثر وی در ایران توسط آهنگسازان شده بود نیز البته واکنش های تندی داشت و پس از اعلام اینکه جایزه گرمی به وی اعطا نشده است وی با اتهام سیاسی خواندن این جایزه و دریافت کنندگان آن از دانشگاه هاروارد و جایزه ای که این دانشگاه به وی اعطا کرده، سخن به میان آورد و بر این مساله که جایزه را از دانشگاه دریافت کرده، تاکید دارد. اما پس از مدتی متن نوشته شده توسط او اندکی تغییر کرد.

حافظ ناظری پیش تر نیز بر نقدی که هوشنگ کامکار از اثر او داشت، واکنش تندی نشان داد و این نقد را به مسایلی همچون بغض، ناشکیبایی یک استاد سالخورده موسیقی مربوط دانسته و جوابیه تندی در رسانه ها منتشر کرد.

حسین علیزاده اما در این میان سکوت نکرد و در پاسخ به عملکرد حافظ ناظری گفت: «باید یاد بگیریم که از انتقادها ناراحت نشویم و بخصوص قدر کسانی را بدانیم که راهنمای ما هستند. در گذشته، اگر استادی کار ما را نقد می‌کرد، بسیار خوشحال می‌شدیم و افتخار می‌کردیم که استادی نظرش را راجع به کار ما گفته است؛ اما متأسفم که نسل جدید توهم نوآوری دارد.»

وی همان شب از هوشنگ کامکار اعاده حیثیت کرده و عنوان کرد: «امشب از هوشنگ کامکار اعاده‌ی حیثیت می کنم که با او بد برخورد کرده‌اند. انتقاد باید با زبان موسیقایی پاسخ داده شود، نه این‌که به فحاشی برسد. شما جوانان همان زنجیره‌ی هنری هستید که از اساتید قبل به‌وجود‌ آمده‌اید. فکر نکنید شما از کره‌های دیگر آمده‌اید. فکر نکنید هرچه بیشتر تقلید کنید و غیرایرانی‌تر باشید بهتر است.»

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه